Branża budowlana opiera się na wykorzystywaniu całej gamy materiałów budowlanych o różnym przeznaczeniu. Jednym z popularnych materiałów budowlanych są tynki różnego rodzaju.
W ofertach producentów materiałów budowlanych znaleźć możemy między innymi tynki cementowo-wapienne oraz tynki gipsowe.
Rożnica polega przede wszystkim na rodzaju materiału użytego do ich produkcji. Tynki cementowo-wapienne produkowane są z użyciem wapienia oraz cementu. Tynki gipsowe z kolei bazują na gipsie.
Kiedyś tynki cementowo-wapienne wyrabiano przy użyciu betoniarki, dziś możemy dostać gotowe mieszkanki.
W formie gotowych mieszanek występują także tynki gipsowe. Mają one tą przewagę nad tynkami cementowo-wapiennymi, że ich wykonanie jest zdecydowanie łatwiejsze i mnie czasochłonne. Tynki gipsowe wprowadzają również mniej wilgoci do pomieszczenia, dzięki czemu schną szybciej co wpływa na tempo dalszych prac wykończeniowych.
Zaletą jaką posiadają natomiast tynki cementowo-wapienne jest to, że nie powodują korozji metalowych wkrętów co może się zdarzyć gdy zdecydujemy się na tynki gipsowe. Są także od nich zdecydowanie bardziej wytrzymałe.
Decyzja o rodzaju tynku jakiego zamierzamy użyć powinna uwzględniać zarówno wady jak i zalety obu rodzajów tynku. Pamiętać także należy, że tynki gipsowe kładzie się zdecydowanie szybciej. Nie wymagają także takiego doświadczenia jak tynki cementowo-wapienne. Wadą pozostaje jednak ich trwałość w stosunku do tynków cementowo-wapiennych.
Niemniej jednak większość fachowców i specjalistów z zakresu wykańczania pomieszczeń preferuje i poleca użycie tynków gipsowych. Wynika to głownie z oszczędności czasu. Stosując bowiem tynki gipsowe zdecydowanie szybciej możemy przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System