cegły ogniotrwałeOd niemal początku historii człowieka ogień stanowi jedno z największych zagrożeń. Bez niego życie byłoby niemożliwe, ale z drugiej strony, gdy nie mamy nad nim kontroli, potrafi wyrządzić nam ogromną krzywdę. Dlatego też człowiek stara się tak go wykorzystywać, aby chronić się przed możliwym działaniem niepożądanym. A jednym ze sposobów jest stosowanie materiałów, które są odporne na ogień.

Jeśli chodzi o konstrukcje takie jak piece, tutaj niezastąpione wydają się cegły ogniotrwałe. Dzięki nim używanie pieców, w tym także kominków domowych staje się dla nas o wiele bardziej bezpieczne, a tym samym komfortowe. Takie cegły doskonale izolują ciepło, czyniąc ściany pieca solidnymi i odpornymi na zniszczenia poprzez wzrost temperatury.

Innym materiałem, o którym warto w tym kontekście wspomnieć jest tkanina ognioodporna. Taka tkanina znajduje szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle. Wiele firm wykorzystuje ją do szycia odzieży ochronnej. Bo wyobraźmy sobie na przykład, że ktoś pracuje przy obsłudze pieca, w którym w temperaturze niemal kilkuset stopni topiony jest metal. Na dobrą sprawę wystarczyłaby zaledwie niewielka kropelka roztopionego metalu, aby wyrządzić człowiekowi ogromną krzywdę.

Podobnie jest w sytuacji pracy jako spawacz. Iskry mogą spowodować bardzo nieprzyjemne, a nawet groźne dla organizmu poparzenia. Wykonana z odpowiedniej tkaniny odzież robocza jest w stanie uchronić pracownika przed skutkami kontaktu z rozżarzoną substancją. Czy to cegła, czy tkanina – jeśli są ognioodporne, to znaczy, że podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowania czy obsługi sprzętów w warunkach wysokich temperatur.