Technologia biegnie do przodu. Kto dziś pamięta, jak wyglądały pierwsze proto-konsole typu Pegasus i zestawi je z najnowszymi osiągnięciami technicznymi, ten dobrze wie, o czym mówię. Istotną, o ile nie nadrzędną, rolę odegrał w tej przemianie rozwój internetu.

single player czy multiplayerGry online to zdecydowany przeskok w stosunku do gier typu single player. Podstawową różnicą jest możliwość interakcji, jaką dają gry internetowe. W przypadku strzelanek nie ma więc mowy o polowaniu na komputerowo zaprogramowane boty, charakteryzujące się schematycznymi modelami zachowania. W rozgrywkach spod znaku multiplayer jakkolwiek to zabrzmi, to człowiek strzela. Kule w tym przypadku nosi zdecydowanie ktoś inny. Nie jest to jednak jedyna różnica, dzieląca jednoosobowe gry, od multiplayer-ów. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest fakt, iż większość dzisiejszych produkcji, jest wydawana w dwóch postaciach.

Gra jednoosobowa jest najczęściej wsparta trybem gry online. Tak więc przyjemność gry nie ogranicza się wyłącznie do fantastycznie skonstruowanej fabuły. Gracz, który ma dość samotnej rozgrywki, może w każdej chwili przenieść się w świat gry internetowej, rywalizując z innymi graczami.

Faktem jest, iż płatne gry wieloosobowe cieszą się większym prestiżem. Zresztą nie bez powodu. Umożliwiają nam przecież znacznie bardziej urozmaiconą rozgrywkę niż w przypadku gier darmowych. Zresztą, w dzisiejszych czasach, jeśli ktokolwiek ma zamiar zbudować postać liczącą się w świecie gry – bez dodatkowych opłat się nie obędzie. Przykładem płatnej gry w sieci jest również poker, który cieszy się dużą popularnością wśród graczy na całym  świecie.