Róże, uważane przez wielu ludzi za jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie, uprawiane były już w starożytności. Od tamtej pory wyhodowano bardzo wiele mieszańców i odmian np. róże okrywowe.

róże w parkuBardzo je cenili starożytni Rzymianie, którzy przystrajali nimi swe stoły i sale bankietowe. Przez wszystkie wieki, róże były wykorzystywane, jako jedne z najważniejszych roślin ozdobnych, do tej pory wyhodowano kilka tysięcy gatunków tych pięknych kwiatów. Poza walorami estetycznymi, róża, ze względu na piękny zapach, wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Jej płatki, wykorzystuje się, jako jeden z głównych składników do produkcji perfum.

Te piękne krzewy, często sadzone są w przestrzeni miejskiej, gdzie można je spotkać przed budynkami użyteczności publicznej, pomiędzy jezdniami, na wielu skwerach, czy w parkach, np. takie – http://hyzowie.com/18-roze-parkowe – róże parkowe. W zależności od gatunków, często wykorzystuje się je na żywopłoty, lub do pojedynczych nasadzeń. Większość odmian jest dość odporna na niską temperaturę, oraz na choroby, co sprawia, że jest rośliną bardzo uniwersalną i chętnie kupowaną.

Niektóre gatunki tych krzewów, dostarczają jadalnych owoców, doskonałych do sporządzania przetworów, a płatki można wykorzystać, jako przyprawę.

W naszych ogrodach, róże również są bardzo popularne. Szczególnie chętnie sadzone są róże rabatowe, oraz wielokwiatowe, które doskonale się nadają na kwiat cięty. Większość gatunków tych pięknych kwiatów, kwitnie dość obficie, od czerwca aż do przymrozków i są spotykane, we wszystkich możliwych kolorach.