Piękne i niezwykle eleganckie galerie wiszące na ścianach wielu mieszkań to wspaniały dodatek aranżacyjny, który nie tylko wzbogaci stylistykę całego pomieszczenia, ale również doda jej niepowtarzalnej prezencji.

Jak odpowiednio dobrać rozmiar ramy do obrazu czy zdjęcia?

Wszystko zależy od tego, jakie dokładnie efekt chcemy osiągnąć. Ramy do obrazów powinny być nieco większe od obrazu czy fotografii, które znajdą się wewnątrz. Ponadto specjaliści od aranżacji mieszkań i domów oraz znaczna część architektów zaleca, aby ramy zamieszczane na ścianach pokoju były wszystkie w jednym rozmiarze. To w znacznym stopniu wprowadza ład i porządek do pomieszczenia, a także spokój i harmonię. W takich pięknych ramach można zawiesić ciekawe ilustracje malowane akwarelą, wspaniałe grafiki lub ulubione fotografie rodzinne. Wszystko zależy od upodobań i preferencji właścicieli. Należy jednak zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie obrazki i fotografie były tego samego rozmiaru – wówczas cała kompozycja będzie bardziej estetyczna i spójna.

Passe-partout – ciekawy sposób na dodanie ramie elegancji

Jeśli chodzi o dopasowanie obrazu czy zdjęcia do ramy to z pomocą przychodzi nam passe-partout. Tym francuskim wyrażeniem określa się papierowy lub kartonowy margines występujący najczęściej w stonowanych odcieniach, który chroni fotografię przed bezpośrednim kontaktem z ramą. Przy pomocy korekty marginesu uzyskuje się lekki oddech, a cała kompozycja prezentuje się bardziej elegancko. Oczywiście zastosowanie passe-partout nie jest koniecznością, ale zwyczajną alternatywą, jednak jest szczególnie polecane w przypadku fotografii bardziej oficjalnych i szykownych, nowoczesnych ram, natomiast w przypadku bardziej swobodnych kompozycji nie trzeba go stosować. Ramki drewniane również doskonale będą prezentować się zarówno z jak i bez passe-partout.

Zobacz też: Ramki drewniane, ramy do obrazów | Nielsen Polska