pracaJedną z najszybciej rozwijających się i ciągle zmieniających dziedzin nauki jest inżynieria lądowa. Ta dyscyplina łączy ze sobą wszelkie dziedziny, które dotyczą projektowania, wykonywania i wznoszenia budynków, mostów i całej naziemnej infrastruktury. Wraz z ciągłym rozwojem nauki, transportu i zwiększeniem mobilności człowieka, nastała potrzeba kształtowania przestrzeni w taki sposób, by służyła ona człowiekowi, przełamując jednocześnie naturalne przeszkody. Dotyczy to głównie takich budowli jak mosty, zapory czy drogi. Nie możliwe byłoby wybudowanie kanału La Manche bez wielu lat badań, obliczeń i doświadczeń.

Jednym z głównych odłamów inżynierii lądowej jest geotechnika (sprawdź na titan.com.pl). To jedna z najważniejszych nauk, która znajduje praktyczne zastosowanie w budownictwie. Dzięki narzędziom i wiedzy, którą daje, możemy bezpiecznie wznosić budynki i mosty. Geotechnika zajmuje się bowiem określaniem i badaniem stopnia przydatności gruntu, na którym stanąć ma dana konstrukcja. To właśnie jej poszczególne dyscypliny zajmują się opracowywaniem praktycznych i nowoczesnym metod jakimi są  na przykład wykopy czy bezpieczne fundamentowanie. Geotechnika łączy więc w sobie nauki pozwalające na opracowanie dobrych narządzi jakimi są na przykład kotwy gruntowe, ale głównym jej przedmiotem jest geologia, mechanika gruntów oraz gruntoznawstwo.

Budownictwo inżynieryjne nie byłoby więc możliwe bez tej specjalistycznej dziedziny wiedzy. I choć potrafimy dziś bardzo wiele, nadal pracujemy nad ulepszeniem i udoskonaleniem metod pracy i jakości danych budowli. Niestety bardzo często, przez niedopatrzenia, jesteśmy świadkami tego, co dzieje się w wyniku zaniedbań bądź pomyłek czy to konstrukcyjnych czy technicznych przy budowie dróg czy metra. Z czego to wynika? Budownictwo specjalne zawsze narażone jest na przeszkody i niepowodzenia. Dziś jednak jesteśmy w stanie przewidzieć jaki jest margines ryzyka i dzięki odpowiednim analizom możemy stwierdzić, czy dana praca możliwa jest do wykonania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *