Co zrobić, gdy umrze bliska nam osoba przebywająca za granicą?
Taka śmierć to dla nas podwójny stres, po pierwsze cierpimy po stracie kogoś bliskiego, a po drugie mamy problem, bo chcielibyśmy pochować krewnego w Polsce, a nie wiemy jak sprowadzić tu jego zwłoki.
W tej sytuacji mamy dwa wyjścia: albo zlecić załatwienie wszelkich formalności firmie pogrzebowej, albo sami sprowadzić zwłoki zmarłego do kraju.
Oczywiście wygodniej i łatwiej będzie, gdy wszystkim za odpowiednią zapłatą zajmie się zakład pogrzebowy.
Można także samemu sprowadzić ciało, jednak łączyć się z tym będzie cała procedura. Najpierw trzeba wystąpić z wnioskiem o zgodę do władz miasta, dołączyć do niego przetłumaczony na polski akt zgonu. Następnie musimy uzyskać zgodę konsula w kraju, gdzie nastąpiła śmierć krewnego, na przetransportowanie zwłok. Również temu urzędnikowi będziemy musieli przedstawić kilka dokumentów, a za uzyskane od niego pozwolenie zapłacić. Po tych formalnościach trumna zostanie opieczętowana i będzie gotowa do transportu. Przewóz ciała to jednak też niełatwa sprawa, bo transport samochodem wymaga odpowiedniego oznakowania pojazdu. Natomiast przewóz zwłok liniami lotniczymi także wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków.
Widać zatem, że nie tak łatwo jest poradzić sobie samemu z tym transportem.
Dlatego wybór profesjonalnej pomocy zakładu pogrzebowego to najlepsze wyjście z sytuacji.
Międzynarodowym transportem zmarłych zajmuje się wiele zakładów pogrzebowych. Aby zapoznać się z bogatą ofertą internetową w tym temacie wystarczy wpisać hasło „Sprowadzanie zwłok z zagranicy”. Firmy pogrzebowe dysponują odpowiednimi autokarawanami i załatwiają wszelkie niezbędne formalności związane z przewozem przy zachowaniu wszystkich zasad poszanowania ciała i dbałości o odpowiednie warunki transportu. Usługi świadczone są zgodnie z prawem polskim i międzynarodowym.

Zobacz: Sprowadzanie zwłok z zagranicy | epitafium-przewozy.pl