Dekoracje okienne powinny łączyć w sobie przede wszystkim kwestie praktyczne oraz dekoracyjne. Mogą podkreślać lub wręcz decydować o charakterze danego wnętrza. Możliwości aranżacji jest naprawdę niezliczona ilość. Podstawę stanowią tutaj takie osłony okienne jak np. firany, zasłony, rolety, rolety rzymskie czy żaluzje.

markizyCiągle popularne są tradycyjne firany i zasłony, jednak coraz częściej klienci decydują się na rolety rzymskie lub żaluzje, nierzadko drewniane, a na zewnątrz chętnie montują eleganckie i solidne markizy, jak te markizy marki Krakżal dostępne we Wrocławiu – krakzalwroclaw.pl/produkty/markizy. Markizy bowiem stanowią dobrą osłonę trasu czy balkonu, ale także samego wnętrza. Montowane na zewnątrz mogą być składane w pochmurne dni, nie stanowiąc bariery dla wpadającego światła. Możliwość składania markizy powoduje, że to rozwiązanie jest niezwykle praktyczne w naszym klimacie.

Żaluzje to rozwiązanie stosowane we wnętrzach. Kiedyś popularne były żaluzje metalowe, dziś powracają do łask w wersji drewnianej. Żaluzje to świetna dekoracja okien dla osób lubiących różnorodność. Mogą stanowić całkowitą lub częściową przesłonę, mogą także zostać zwinięte i tym samym właściwie niewidoczne.
Rolety rzymskie to połączenie rolet i zasłon. Uszyte są z tkaniny, ale zasada ich działania jest taka jak tradycyjnych rolet (podciągane do góry). Rolety rzymskie szyte są na zamówienie, co oznacza, że możliwości wyboru w zasadzie są nieograniczone. Mogą być szyte z ciężki lub bardzo delikatnych tkanin, ozdabiane koralikami, taśmami, cekinami, lambrekinami i wszystkim, co spodoba się klientowi.

Każde przedstawione w tym artykule rozwiązanie (markizy, żaluzje czy rolety rzymskie) znajdą swych zwolenników, jak również przeciwników. Ważne, aby współgrały z tworzonym wnętrzem i podobały się domownikom.