W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest się wybić spośród wielu firm oferujących podobne produkty i uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku. Dlatego każda firma podejmuje starania, aby zareklamować swoją ofertę i zbudować świadomość marki wśród swoich klientów czy kontrahentów. Sposobów na promocję jest mnóstwo, różnią się one jednak nakładami finansowymi, jakie muszą zostać przeznaczone na ten cel. Jeśli nie dysponujemy dużymi kwotami to możemy wypróbować te mniej kosztowne formy promocji.
Jedną z nich są napoje reklamowe. Pomysł ten w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny a polega na tym, że na opakowaniach umieszczana jest nazwa firmy, logo bądź dowolna grafika, w zależności od oczekiwań zamawiającego. Tak przygotowane napoje promocyjne można rozdawać na imprezach firmowych, konferencjach, szkoleniach i podczas spotkań z klientami. Sprawdzą się one również na targach, imprezach charytatywnych czy podczas wydarzeń sportowych. Firmy, które zajmują się produkcją napoi reklamowych mają szeroką ofertę jeśli chodzi o ich rodzaje czy pojemność opakowania.

Wszystko zależy bowiem od tego, do kogo chcemy trafić ze swoją ofertą. Jeżeli są to młodzi ludzie to pewnie wybierzemy napoje energetyczne, wysoko słodzone i gazowane, bo powszechnie wiadomo, że częściej sięgają oni właśnie po takie napoje. Dla innej grupy docelowej (np. dzieci, rodzice, ludzie starsi) wybierzemy coś innego: wodę źródlaną lub soki owocowe.
Najważniejsze jest to, aby przykuć uwagę obecnego i potencjalnego klienta, stworzyć pozytywne skojarzenia z daną marką, poprawić i utrwalić jej wizerunek. Wszystkie te działania mają przynieść zwiększenie zysków ze sprzedaży oferowanych przez firmę produktów czy usług. Jeśli faktycznie tak się stanie, to koszty poniesione na promocję firmy zwrócą się, i to nawiązką.