bundesarchiv-bild-183-1990-0417-001-leipzig-universita-tsklinik-untersuchung_lNajnowsze technologie, tworzone przez zespoły specjalistów to nie tylko wytwory mające służyć naszej przyjemności. Bo gdy myślimy właśnie o zmianach i coraz szybciej wprowadzanych innowacjach, przed oczami pojawia nam się zestaw gadżetów i sprzętów gospodarstwa domowego. Tymczasem zapominamy o tym, co najważniejsze. Człowiek zaczął doskonalić swoje wytwory, nie tylko dla wygody, ale również poprawy jakości życia, jego długości i komfortu. Najważniejszymi działaniami na polu innowacji i nowych technologii jest bowiem sprzęt medyczny, który wykorzystuje się nie tylko w szpitalach, przy wykonywaniu badań i specjalistycznych operacji, ale również w laboratoriach. Obecnie nie wyobrażamy sobie opieki medycznej bez dostępu do sprzętu wspomagającego zarówno pracę lekarzy jak również czynności życiowe samych pacjentów.
Obecnie bardzo duże znaczenie ma nie tylko sprzęt służący do leczenia, ale przede wszystkim do diagnozowania. Powiększająca się liczba osób cierpiących na choroby serca i nowotwory, wskazuje na to, że największym naszym problemem jest nie tyle wdrożenie skutecznego leczenia, ale diagnoza i odpowiednio szybkie odkrycie danej wady czy choroby. Dziś choroby serca i układu krążenia wykrywa się u ludzi młodych a nawet u dzieci. I to kilkukrotnie częściej niż jeszcze dekadę temu. Obecnie możemy dość dokładnie badać pracę serca dzięki wykorzystaniu takich narzędzi pomiarowych jak Sonix czy Holter http://trimed.pl/
Od lat możemy również obserwować wnętrze naszego ciała – organy czy rozwijający się płód za pomocą takich urządzeń jak ultrasonografy, czy prześwietlać kości za pomocą rentgena. Nie byłoby to możliwe gdyby nie lata pracy specjalistów. Często praca ta wiązała się nie tylko z wyrzeczeniami, ale również z poświęceniem życia. Wystarczy chociażby wspomnieć pierwsze prace nad rentgenem, które przyczyniły się do śmierci wielu wybitnych naukowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *