Poszukiwania kamienia filozoficznego, świętego Graala oraz innych magicznych atrybutów to część starych legend i podań, które właściwe są dla każdej tradycji. Od zawsze człowiek szukał sposobu na to, by odmłodzić się, uzyskać nieśmiertelność lub nieograniczoną mądrość. Dziś nie szukamy już legendarnych przedmiotów. Ale jednak nie ustajemy w nadziei. Okazuje się, że nasze ciało, samo w sobie podsiada coś, co okazuje się nie tylko zbawienne w leczeniu najtrudniejszych chorób, ale również pomaga nam zachować w pewien sposób młodość. Chodzi oczywiście o komórki macierzyste, które znajdują się w substancji, jaką dla konkretnej osoby pobrać możemy tylko raz w życiu – to krew pępowinowa.


Komórki macierzyste znane były w medycynie już od bardzo dawna. Przez kilkadziesiąt lat szukaliśmy jednak sposobu na to jak je wykorzystać. Dopiero w ostatniej dekadzie udało się opracować metodę przeszczepów komórek macierzystych, która sprawdziła się i nie tylko była bezpieczna dla dawcy, ale również skutecznie leczyła. Komórki te mają bowiem niesamowite możliwości regeneracyjne – mogą dzielić się i tworzyć niemal dowolną tkankę i mięsień. To jedne z nielicznych komórek, z których powstać może wiele rodzajów tkanek. Dlatego są tak cenne. Możemy je używać do terapii wielu rodzajów chorób. Ostatnio najczęściej stosuje się je w leczeniu nowotworów. Nie tylko u dzieci.
Choć to właśnie one mają największą szansę być wyleczone tą metodą. Komórki macierzyste działają najlepiej, gdy dochodzi do przeszczepu od samego dawcy. Dlatego też od momentu poboru krwi – od porodu, przechowuje się je w specjalnym miejscu jakim jest bank krwi pępowinowej. I choć pobieranie i przetrzymywanie krwi jest dość kosztowne to jak na razie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia raka.

REKLAMA: Zobacz czym są komórki macierzyste na [bezcennydar.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *