Budownictwo jest jedną z najszybciej rozwijających się branż. Dzięki ciągłemu zaangażowaniu we wdrażanie nowoczesnych metod i materiałów budowlanych, zmienia się również technika wnoszenia budynków oraz konstrukcji budowlanych posiadających wyjątkową specyfikę. Jedną z najbardziej specjalistycznych dziedzin budownictwa jest ta, wymagająca zastosowania materiałów odpornych na wysokie temperatury i działanie ognia. Materiały ognioodporne używane w budownictwie takie jak beton ogniotrwały, cegły ogniotrwałe czy cegły szamotowe są wyprodukowane według specjalnych technologii, które mają zapobiegać zużywaniu się tych konstrukcji, niszczeniu i korozji pod wpływem ciepła.
Ciągła ekspozycja na bardzo wysokie temperatury wymaga zastosowania najbardziej zaawansowanych i odpornych materiałów. Obecnie materiały ogniotrwałe tworzone są z produktów ceramicznych, wzbogacane są o tlenek glinu oraz inne składniki, które pozwalają uzyskać niewiarygodną trwałość i odporność tych produktów. Jednymi z najbardziej poszukiwanych materiałów są maty ceramiczne oraz płyty ognioodporne, które zapobiegają niszczeniu się budynków, zmniejszają również ryzyko wystąpienia pożaru. Oprócz takich specjalistycznych materiałów jak płyty ogniotrwałe czy zaprawa ogniotrwała możemy znaleźć również inne materiały, które zachowały swoje właściwości, mimo, że stały się odporne na działanie ognia. Rurki ceramiczne czy tkanina ognioodporna to tylko nieliczne przykłady. Dzięki specjalnym technologiom udało się stworzyć takie produkty jak taśma ceramiczna czy klej ognioodporny, który ma właściwości sklejające, jednak nie pali się pod wpływem żaru (Klej dostępny jest na http://ceramic.com.pl/kategoria/elementy-mocujace/klej-nitrill)
Bezpieczeństwo w tym przypadku jest najważniejsze, dlatego cały czas udoskonala się produkty ognioodporne, tak by były jeszcze bardziej bezpieczne, trwałe i tańsze. Oczywiście istnieje granica, której nie można przekroczyć – niszczące działanie ognia prędzej czy później objawia się bowiem na wszystkich konstrukcjach, które są wystawione na jego ekspozycję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *